Home Immigration Contact us   

Most Rev. Ignatius Chama

Most Rev. Ignatius Chama was born on 12th August 1957 at Mutono’s Village in Kawambwa in the Diocese of Mansa, Luapula Province.He did his priestly studies at St. Augustine’s major Seminary in Kabwe and St. Dominic’s major seminary in Lusaka where he was awarded a Diploma in Philosophy and a Bachelor’s Degree in Sacred Theology. On 12th August 1984, he was ordained to the priesthood for the Diocese of Mansa.He was appointed Bishop of the Diocese of Mpika on 7th July,2008 and was consecrated on 28th September 2008 in Mpika. On 12th January, 2012 the Holy Father, Pope Benedict XVI appointed him Archbishop of Kasama and remained Apostolic administrator for Mpika diocese until March 12, 2016 when Bishop Justin Mulenga was installed as Bishop of Mpika.

Privacy Policy ι Site Map Contact Us                                                                                                       © 2016 Zambia Episcopal Conference (ZEC)